Świerk pospolity „Nidiformis” (Picea abies)

Świerk pospolity (Picea abies) „Nidiformis” nazywany jest też świerkiem gniazdkowym”Nidiformis”, a to ze względu na charakterystyczne zagłębienie w środku krzewu-faktycznie przypominające gniazdko. Gałązki sa delikatne, przewisające na końcach , bardzo malowniczo się układające. To jeden z iglaków miniaturowych, co nie zmienia faktu, że mimo małych przyrostów, z czasem jednak się powiększa;)
Świerk „Nidiformis” rośnie bardzo wolno (przyrosty ok.5cm rocznie), ale u mnie po 15 latach nie przekroczył 0,5m wysokości i średnicy. Posadziłam go w dość ciężkiej, gliniastej glebie dodając trochę piasku i kwaśnego torfu, w dodatku w dość cienistym miejscu-ale ma się dosyć dobrze.
Według opisów świerk pospolity lubi dość żyzną, wilgotną glebę o kwaśnym odczynie. Jest bardzo mrozoodporny;można go również sadzić na każdym stanowisku-i w słońcu, i w cieniu.

Ze względu na powolny wzrost doskonale nadaje się na skalniaki, do donic; ładnie wygląda w towarzystwie wrzosów.
W opisach świerk lubi dość żyzną, wilgotną glebę o kwaśnym odczynie Jest mrozoodporny, można go sadzić również w rejonach o nieco surowszym klimacie.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.