Świerk biały „Conica”

Świerk biały „Conica” jest niedużym, dorastającym do 5 metrów wysokości krzewem o ładnym, regularnym stożkowym pokroju, w ogóle nie wymagającym formowania. Ma jasnozielone igiełki, najładniej prezentujące się w maju, później nieco ciemniejsze. Młode gałązki świerka „Conica” układają się pionowo, u starszych roślin raczej bardziej na boki.

Świerk „Conica” za względu na pokrój i kolor najładniej wygląda jako pojedyncza roślina „stróżujaca” np. po obu stronach  furtki, wejścia do domu, u podnóża schodów, czy zaznaczająca początek ścieżki w ogrodach bardziej formalnych, oraz wszędzie tam, gdzie potrzebny jest wyrazisty, ale niezbyt jaskrawy akcent podkreślający formę lub kolor innych nasadzeń.

Świerk biały „Conica”, tak jak wszystkie świerki lubi glebę dość żyzną, o kwaśnym odczynie.
Chyba jedyną jego wadą jest fakt, że dość regularnie atakują go przędziorki (to bardzo groźny szkodnik, potrafi w ciągu 2-3 tygodni zniszczyć nawet dużą roślinę), trzeba go więc opylać, najlepiej specjalnie do tego przeznaczonymi preparatami jak np.Nissorum, Polysect, Talstar. Opryski trzeba po tygodniu powtórzyć, a potem jeszcze raz(w sumie 3 razy).

Poniżej poglądowe zdjęcia różnych gatunkow świerka białego w  stożkowatej formie, jakie przez lata udało mi sie wyhodować w donicach na tarasie:

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.