Sosna górska (Pinus mugo) „Winter Gold”

Sosna górska (pinus mugo) „Winter Gold” to naprawdę zimowe złoto – na taki kolor jej igły przebarwiają się we wrześniu i dopiero wiosna zielenieją; młode przyrosty są jasnozielone. Widać to na zdjęciu ogrodu w zimie :).
Rośnie powoli, po 12 latach ma ok 1 m wysokości i na ogół zwarty, płaskokulisty pokrój; u mnie nieco się wypiętrzyła, bo jak widać na zdjęciu poniżej, jest jej trochę ciasno („przepisowa” szerokość to 1 m średnicy -u mnie już 1,5 m). To właściwie śliczna odmiana kosodrzewiny. Oczywiście, należy pamiętać, że po tych 10 latach iglak rośnie jednak dalej, a nie zostaje „zamrożony” w tej wielkości. Można również przycinać/ podłamywać wiosenne przyrosty lub ogólnie ją przycinać, byle nie za mocno 🙂
Sosna górska „Winter Gold” jest odmianą mrozoodporną,  lubi suchą glebę o kwaśnym odczynie. Całkiem dobrze znosi przesadzanie, o czym się przekonałam nie mogąc początkowo znaleźć miejsca odpowiednio eksponującego jej zalety. Oczywiście chcąc zachować piękny kolor igieł, należy ją posadzić w miejscu słonecznym. Pięknie wygląda w towarzystwie wrzosów lub na skalniaku.

Poniżej sosna „Wintergold” o różnych porach roku:

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.