Czosnek (Allium) „Mont Blanc”

Czosnek (Allium) „Mont Blanc” ma białe, ażurowe kwiatostany osiągające średnicę 15cm; kwitnie w maju i dorasta do 110cm wysokości. Liście są niezbyt ciekawe, szarozielone; w dodatku od momentu zakwitania czosnku zaczynają żółknąć i brązowieć, aż w końcu obumierają. Dlatego lepiej je sadzić wśród innych roślin o wysokości podobnej do liści czosnku – zamaskują wtedy ten nieciekawy widok.

Czosnek kwitnie w maju przez jakieś 2 tygodnie, a później w miejscu kwiatuszków pojawiają się zielone kulki, które również wyglądają bardzo efektownie, i trwa to jeszcze jakiś miesiąc. Potem całość stopniowo zasycha i zostają tylko wyżej wspomniane zielone liście dorastające do 30cm wysokości. Jeszcze później cała nadziemna część rośliny zamiera. Jednak łodyga z kulistym kwiatostanem może jeszcze posłużyć do tworzenia pięknych suchych kompozycji jesienią.

Czosnek wymaga ciepłego, osłoniętego i koniecznie słonecznego Stanowska. Glebę powinien mieć żyzną, ale lekką, piaszczysto – gliniastą; najlepiej stale wilgotną, ale bez zastojów, bo cebule zaczną gnić. Sadzi się go we wrześniu – październiku na głębokość około 10cm. Trzeba też zadbać o odczyn gleby  – obojętny, a najlepiej zasadowy – dobrze jest dodać do gleby nieco wapna lub dolomitu.

Czosnek cudnie wygląda w zestawieniu z innymi roślinami, jednak warto pamiętać, ze w momencie kwitnienia liście zaczynają zamierać i robią się brzydkie – dlatego warto go posadzić wśród niższych roślin, które je zakryją. Czosnek ma dobrą mrozoodporność, jednak zimą lepiej go lekko okryć.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.