Czosnek (Allium) „Globemaster”

Czosnek (Allium) „Globemaster” jest niezwykłą, cebulową rośliną o dużych fioletowych kwiatostanach w kształcie kul. Ich średnica dochodzi do 20cm. Same kwiatki wyglądają jak malutkie gwiazdki. Kula z kwiatami osadzona jest na łodydze o wysokości do 80 cm. Czosnek kwitnie w maju przez jakieś  2 tygodnie, później w miejscu kwiatuszków pojawiają się zielone kulki, które również wyglądają bardzo efektownie, i trwa to jeszcze jakiś miesiąc. Potem całość stopniowo zasycha i zostają tylko zielone liście dorastające do 30cm wysokości. Później cała nadziemna część rośliny zamiera. Jednak łodyga z kulistym kwiatostanem może jeszcze posłużyć do tworzenia pięknych suchych kompozycji jesienią.

Czosnek „Globemaster”, jak każdy czosnek, wymaga ciepłego, osłoniętego i koniecznie słonecznego stanowska. Glebę powinien mieć bardzo żyzną, ale lekką, piaszczysto – gliniastą; najlepiej stale wilgotną, ale bez zastojów, bo cebule zaczną gnić. Sadzi się go we wrześniu – październiku na głębokość minimum 10cm.

Czosnek cudnie wygląda w zestawieniu z innymi roślinami, jednak warto pamiętać, że w momencie kwitnienia liście zaczynają zamierać i robią się brzydkie – dlatego warto go posadzić wśród niższych roślin, które je zakryją. Czosnek ma dobrą mrozoodporność, jednak zimą też lepiej go lekko okryć.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.