Czosnek karatawski (Allium karataviense)

Czosnek karatawski (Allium karataviense) to najniższy czosnek, jaki widziałam – według opisów dorasta do 50cm wysokości, natomiast u mnie mając do dyspozycji niedużo miejsca i kiepską glebę dorósł do jakiś 30cm. Czosnek karatawski ma szerokie, grube, niebieskozielone, matowe i podwinięte nieco pod spód liście z wąska purpurową obwódką. Liście są całkiem ładne, nie wymagają wiec maskowania ich wśród innych roślin, co lepiej zrobić sadząc pozostałe gatunki czosnków. Czosnek karatawski kwitnie w maju, ma dość duże kwiaty ułożone w idealną kulę o średnicy do 6cm,  osadzone na grubej, sztywnej łodydze dorastającej do 30cm wysokości. Kwiaty są początkowo kremowe, potem różowawe. Po  przekwitnięciu kwiatów pojawiają się w ich miejscu twarde, ciemnozielone kulki – uważam, że są również wielką ozdobą tej rośliny.

Czosnek karatawski ze względu na wysokość i mocno rzucające się w oczy kulisty kształt kwiatów warto posadzić w widocznym miejscu lub z przodu rabaty. Nadaje się tez na skalniaki, obwódki i.. do pojemników. Dobrze się trzyma w bukiecie. Oczywiście idealnie komponuje się też z innymi gatunkami czosnków czy roślinami cebulowymi.

UPRAWA:

Czosnek karatawski jest niezbyt wymagający, potrzebuje jednak słońca i raczej żyznej, wapiennej i przepuszczalnej gleby. Gliniastą należy przekopać dodając piasku, no i wykonać drenaż, gdyż jeśli wody będzie zbyt dużo, to będzie gnił. Nawozimy go nawozem wieloskładnikowym typu Polifoska.

Sadzimy go we wrześniu lub później na głębokość do 20cm – tak posadzony może rosnąc w jednym miejscu przez wiele lat. Można go jednak spokojnie co 4 lata przesadzać, przy okazji rozmnażając go przez podział cebul.

Jest całkowicie mrozoodporny, nie trzeba go jakoś specjalnie okrywać na zimę.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.