Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) „Shiro-noda” syn. „Longissima Alba”

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) „Shiro-noda”, czyli „Longissima Alba”jest miłym dla oka pnączem zakwitającym w maju masą białych kwiatów ułożonych w długi do 40cm zwisający kłos. Dzięki temu kwitnienie jest o wiele efektowniejsze, chociaż przez to nieco krótsze.  Wisteria japońska kwitnie w maju do 3 tygodni przy sprzyjającej, niezbyt upalnej pogodzie. Kwiaty mogą przemarzać w czasie wiosennych przymrozków. Czasami wisteria powtarza kwitnienie w sierpniu, jednak jest ono dużo słabsze – są to raczej pojedyncze kwiatostany.

Wisteria kwitnie najlepiej na stanowisku słonecznym, w miejscu zacisznym i osłoniętym od zimowych wiatrów. Lubi żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę i obfite nawożenie (nawozić dopiero PO KWITNIENIU!). Powinna być przycięta po kwitnieniu i najlepiej jeszcze w sierpniu/wrześniu. Oczywiście roślina prowadzona jako łuk nad pergolą jest przycinana częściej, aby utrzymać ładny pokrój. Oczywiście roślina prowadzona w formie drzewka jest przycinana częściej, aby utrzymać ładny pokrój. W naprawdę ostre zimy niestety, może całkiem przemarznąć – poprzednią tak właśnie straciłam, ta jest druga..

Wisteria japońska (wisteria floribunda) „Shiro – noda” jest silnym pnączem wymagającym mocnych, najlepiej umocowanych w ziemi podpór. Nie polecam jej sadzić pod rynną jako podporą, gdyż po opleceniu jej po paru latach ją zgniecie; to samo będzie z drewnianymi elementami, nie będącymi solidnymi słupami wbitymi w ziemię. Szczerze mówiąc, gdy rośnie jako soliter i chcemy z niej zrobić drzewko, najlepszy będzie odpowiednik solidnego słupka jak do ogrodzenia, najlepiej zabetonowanego w ziemi. Inny wisteria po latach połamie, a rurkę i tak szczelnie zarośnie. Wisteria „Shiro-noda” rośnie silnie, roczny przyrost to  1-3 metrów.

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) czyli wisteria japońska w odróżnieniu od chińskiej wspina się po podporach prawoskrętnie, jest też mniej odporna na przemarzanie, za to ma dłuższe kwiatostany rozwijające się stopniowo zaczynając od góry. Jest bardzo silnym pnączem dorastającym do 10 metrów, wymaga więc solidnych podpór czy pergoli. Młode rośliny należy chronić przed mrozami okrywając podstawę, a zwłaszcza miejsce szczepienia-np. piaskiem\korą\gałązkami iglaków. Kwiaty mogą też przemarzać w czasie późnowiosennych przymrozków.

Wisteria kwitnie  najlepiej na stanowisku słonecznym, w miejscu zacisznym i osłoniętym.steria floribunda „Longissima Alba”, czyli glicynia japońska, dorasta do 10 metrów. Młode rośliny należy chronić przed mrozami okrywając podstawę, a zwłaszcza miejsce szczepienia – np. piaskiem/korą/gałązkami iglaków.

W naprawdę ostre zimy niestety, może całkiem przemarznąć – dwie tak właśnie straciłam..

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.