Brugmansia, datura, anielska trąba „Charles Grimaldi”

Brugmansia, datura, anielska trąba „Charles Grimaldi” to niezwykkle obficie kwitnaca odmiana o żółtych, lejkowatych kwiatacgh osiiagajacych 30cm dlugiości i duzych, zielonych liściach. Kwitnie bardzo obficie, bywa, że na jednym krzaczku jest naraz nawet 100 kwiatów!  Dorasta do 2 metrów wysokości.

Brygmansja wymaga miejsca słonecznego i zacisznego, w ostateczności może być półcieniste.

Wymaga tez naprawdę bardzo dużej donicy (40 litrów min), wypełnionej żyzną i przepuszczalną glebą o odczynie obojętnym; można ją też wkopać do gruntu – z doniczką albo lepiej bez.

Brugmansia wymaga też bardzo dużo wody(w upały trzeba ja podlewać nawet kilka razy dziennie), oraz nawozów – od maja do sierpnia co 5 dni, gdyż inaczej liście żółkną i opadają.

Brugmansia/datura „Charles Grimaldi” wymaga odpowiedniego miejsca do przechowywania w zimie: w pomieszczeniu musi być minimum +7stopni Celsjusza. Przed wyniesieniem najlepiej ją mocno przyciąć i obrać wszystkie liście. Wynieść najpóźniej po pierwszym przymrozku, ale zdecydowanie lepiej przed. W czasie przechowywania podlewać ją tak, by ziemia zupełnie nie wyschła. W marcu można zacząć podlewać nieco więcej (ale nie tak jak latem bo zacznie gnić!) i ewentualnie przesunąć w jaśniejsze miejsce. W kwietniu można zacząć nawozić.. Do ogrodu wynosimy ją dopiero po ustąpieniu wiosennych przymrozków.

Wymaga wiec: dużo słońca (wystawiam ją w maju po przymrozkach), dużo nawozów (poczciwa azofoska też może być, ale dobrze pomyśleć dodatkowo o nawozie wspomagającym kwitnienie), dużo wody – w lecie doniczkę podlewam codziennie, a w czasie silnych upałów bywa, że i 2 razy dziennie;  i to właśnie naprawdę dużą donicę…:)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.