Pstrolistka sercowata, tułacz pstry (Houttuynia cordata) „Chameleon”

Pstrolistka sercowata, tułacz pstry (Houttuynia cordata) „Chameleon” jest zapadającą w pamięć niezwykle kolorową, i wytrzymałą byliną o sercowatych liściach. Liście są naprawdę bardzo kolorowe: zielone w żółte, cytrynowe, pomarańczowe, różowawe i czerwone plamy i smugi. Jest niezwykle efektowna, lecz niestety również bardzo ekspansywna. Jest bowiem byliną rozłogową, i podobnie jak konwalia silnie rozrasta się zarówno wszerz, jak i w głąb gleby. Wydostała się spod 40-centymetrowych obrzeży trawnikowych!!!

Pstrolistka „Chameleon” naturalnie także kwitnie: od połowy lipca do połowy września – ma całkiem ładne kwiaty przypominające 4-listną gwiazdkę ze stożkiem. Ów stożek jest w rzeczywistości kłosokształtnym kwiatem, a białe płatki to tak naprawdę przekształcone listki.

Ponieważ tułacz pstry BARDZO się rozrasta, trzeba każdej wiosny odciąć i wykopać wszystkie rozłogi, utrzymując go we właściwym rozmiarze. Własnie powodu pstrolistka zwana jest też tułaczem pstrym. Zresztą niezwykle łatwo rozmnaża się z odrostów, wystarczy dosłownie wyrwać kawałek rośliny z korzeniem i posadzić.

Tułacz ma mniej więcej 40 centymetrow wysokości.

Pstrolistka „Chameleon” nie ma żadnych wymagań co do gleby, jednak pod warunkiem, że jest wilgotna. Woli stanowisko słoneczne lub minimalny półcień, bo wybarwienie liści w słońcu jest dużo lepsze.

Młode rośliny lepiej okryć na zimę, by nie przemarzły. Nie udała mi się też w dużej donicy – wymarzła, a szkoda, bo jest przepiękna i na pewno dobrze by wyglądała jako dodatkowa ozdoba w pojemniku.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.