Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) „Platinum Blonde”

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) „Platinum Blonde” to odmiana o kolorowych liściach szaroniebieskich, srebrzystych, z kremowym brzegiem. Zresztą początkowo liście są jasnozielone z jasnym brzegiem i wyglądają pięknie! Lawenda „Platinum Blonde” ma jasne lawendowoniebieskie kłosowate kwiaty i kwitnie od lipca do sierpnia, a po przycięciu (zaraz po kwitnięciu) jeszcze i do końca września. Bardzo mocno pachnie.

Pokrój tej lawendy jest kępiasty, wzniesiony, jest bardzo gęsta i …miękka. Dorasta do 0,7cm wysokości, zresztą zależy to też od przycinania. Należy ją przycinać po przekwitnięciu lub wiosną w kwietniu.

Ta odmiana ma naprawdę wiele zastosowań: nadaje się  do pojemników, na rabaty w kompozycji z bylinami, jako obwódki czy niski żywopłot. U mnie rosną 2 sztuki w dużej donicy i na razie już trzeci rok mają się dobrze, nie przemarzają. Rozrosły się w tym czasie bardzo mocno, już się „wylewają” z pojemnika. Lawenda powinna być nawożona 1 raz w tygodniu, ale tylko w okresie intensywnego wzrostu(w zasadzie kwiecień-sierpień).

Lawenda „Platinum Blonde” wymaga miejsc słonecznych i osłoniętych przed zimowym wiatrem, dobrze jest też ją okryć na zimę stroiszem (iglastymi gałązkami). Wymaga przepuszczalnej, suchej ziemi, raczej zasadowej (czyli dobrze jest do podłoża dodać piasku i nieco wapna; gdy dodałam go odrobinę do pojemników, lawendy zaczęły o niebo lepiej rosnąć).

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.