Cis pospolity (Taxus baccata) „Aureomarginata”

Cis pospolity (Taxus baccata) „Aureomarginata” jest wlaściwie dużym iglastym drzewem o krzaczastym pokroju, jednak rosnie powoli i doskonale daje sie fomować przez regularne przycinanie, więc nadaje sie i do mniejszych ogrodów. Dorasta do wysokości 3-5 metrów w zależności od sposobu prowadzenia i nawożenia. U mnie rośnie od 25 lat na dość ciężkiej, gliniastej glebie i jest stale przycinany, na razie nie przekracza 2 merów wysokości i 3 metrów szerokości. Pokrój ma krzaczasty, raczej rozłożysty. Młode pędy lekko przewisają, co ślicznie wygląda.

Cis „Aureomarginata” ma pięknie obrzeżone żółtozłote igły najlepiej wyglądające w maju, potem stopniowo zieleniejące.

Jesienią cis ma pięknie kontrastujące jasnoczerwone jagódki o średnicy około 1 centymetra.UWAGA.! Jagody cisa są trujące! Oczywiście jeśli cis jest przycinany, jagód na nim po prostu nie będzie.

Cis wymaga gleby żyznej, wilgotnej i zwięzłej (gliniastej), jednak nie kwaśnej!!!! Na początku posadziłam go z dodatkiem torfu jak inne iglaki, ale stale chorował. Po wymianie ziemi na zwykłą, zaczął szybko rosnąć i już nie chorował.

Stanowisko ze względu na barwę igieł lepsze będzie słoneczne, ale jak każdy cis, w półcieniu też będzie fajnie rósł, ale zrobi się bardziej zielony.

Poniżej parę ujęć  cisa przed formowaniem i po:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.