Funkia (Hosta) 'Gypsy Rose’

Funkia (Hosta) 'Gypsy Rose’ to fantastyczna roślina i warto ja mieć! To cudowna odmiana o idealnej wielkości: nie jest tak mała, by trzeba było jej szukać wśród innych roślin, ale też ich nie zasłania. Jest naprawdę przepiękna i warta polecenia, bardzo wyrazista w maju, ale i we wrześniu nie za bardzo blaknie: właściwie przez cały sezon jest śliczna, a kwitnienie jeszcze dodaje jej uroku.

Funkia „Gypsy Rose” osiąga 35cm wysokości i 70 cm średnicy. Ma mocno zielone, wydłużone i zaostrzone na końcu liście z mocno kremowym środkiem i białawymi liniami rysunku podkreślającymi ten środek. Wiosna liście są żywozielone, a środek maślano kremowy. Latem liście są ciemnozielone, środek nieco jaśnieje, a białawy rysunek nieregularnie obrzeżający środek jest wyraźniejszy. Starsze okazy funkii  'Gypsy Rose’ mają już  niebieskozielony kolor liści.

Funkia 'Gypsy Rose’ kwitnie w maju, kwiaty maja  kolor jasnoliliowy, a właściwie bardziej lawendowy.

Jest to odmiana bardzo odporna.

Jak każda funkia. odmiana 'Gypsy Rose’ jest mało wymagająca co do gleby, woli jednak bardziej wilgotną i żyzną. U mnie rośnie w glebie bardzo ciężkiej i gliniastej. dokuczają jej tylko czasem ślimaki.

W bardziej słonecznym miejscu na pewno będzie wymagać nieco więcej wody, by uniknąć poparzeń młodych liści wiosną.

Można ją rozmnażać przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią – w kwietniu czy we wrześniu.

Odmiana 'Gypsy Rose 'znakomicie wygląda wszędzie: na skalniakach, w zacienionych zakatkach ogrodu, w kompozycjach bylinowych, pasuje chyba do wszystkiego:). Dobrze rośnie w pojemniku.

Można ją rozmnażać przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.