Tulipan (Tulipa) 'Carnaval de Nice'

Tulipan (Tulipa) „Carnaval de Nice” to bardzo stara odmiana tulipana; pełna, późno kwitnąca, o dużych kwiatach o średnicy do 12cm. Kwitnie w maju osiągając do 50cm wysokości. Kwiaty mają mnóstwo białych płatków z nieregularnymi czerwonymi smugami i przebarwieniami. Dekoracyjne są także liście – matowo zielone z białym, niezbyt szerokim brzegiem. Śliczne! W dodatku jeszcze pachnie.

PIELĘGNACJA:

Tulipany należy nawieźć w marcu – najlepiej nawozem azotowym typu azofoska/polifoska, mocznik lub saletrzak(około pół łyżki stołowej na 1m kwadratowy).

Natomiast tulipany, których nie będziemy przesadzać, trzeba zasilić nawozem wieloskładnikowym, a nie azotowym – np. do roślin kwitnących. Trzeba też do razu po kwitnieniu odłamać główkę tulipana, by nie wysilał się na związywanie nasion, a poza tym zapobiegnie się w ten sposób rozwinięciu chorób, m. in. grzybowych.

W czasie sezonu wegetacyjnego trzeba je 2-3 razy zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Po kwitnieniu rośliny stopniowo zamierają – latem wchodzą w stan spoczynku. Można je zostawić w ziemi, pozasilać i czekać do przyszłego roku, ale najlepiej po zaschnięciu liści (w czerwcu-lipcu) wykopać cebule, podsuszyć i zostawić w suchym, najlepiej chłodnym i przewiewnym miejscu do jesieni.

SADZENIE:

Sadzić je można od połowy sierpnia do grudnia – w zasadzie do zmarznięcia ziemi. Najlepszy termin ro wrzesień/październik. Sadzi się je w rozstawie co 10-15cm, na głębokość 15cm, a małe cebulki oczywiście płycej. I najlepiej w koszyczku, bo myszy nie próżnują. Przesadzać TRZEBA co 4-5 lat.

GLEBA I STANOWISKO:

Tulipany wymagają ziemi o odczynie obojętnym, gleby żyznej, niezbyt ciężkiej, umiarkowanie wilgotnej. W czasie suszy aż do końca kwitnienia należy je podlewać co najmniej raz w tygodniu – poza tym nie wymaga podlewania (chyba ze po zasadzeniu, oczywiście ;)).

Stanowisko powinno być słoneczne, w przeciwnym razie łodygi się wyginają, są wyciągnięte, a kwiaty są słabsze. Ewentualnie może być naprawdę lekki półcień.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.