Oleander pospolity (Nerium oleander)

Oleander pospolity (Nerium oleander) to zimozielony, pięknie kwitnący krzew o skórzastych liściach. Wbrew pozorom, ma nieduże wymagania: należy go posadzić w dużej donicy, zapewnić możliwie jasne i słoneczne miejsce, nawozić od kwietnia raz na tydzień, i podlewać, zwłaszcza w czasie upałów (wtedy i rano, i wieczorem).

Oleander pięknie kwitnie w ładne, ciepłe lato, ale gdy lato jest wilgotne i chłodne, kwitnie słabo lub wcale; również gdy nie stoi w pełnym słońcu, kwitnie dużo gorzej. Dlatego lubię odmianę o biało-zielonych liściach i pełnych , różowych kwiatach (na zdjęciu głównym), gdyż jeśli nie mogę liczyć na kwiaty, to przynajmniej z powodu pięknych liści na roślinę  warto popatrzeć.

Na zimę oleander trzeba wynieść – najlepiej do chłodnej, zimnej piwnicy o temperaturze 5-15 stopni Celsjusza.

Wiosną wynoszę go na taras po majowych przymrozkach, dobrze jest go też przyciąć przed wyniesieniem do piwnicy, gdyż wtedy wiosną ładnie się zagęści, a cięcie znosi bardzo dobrze.

UWAGA:

Wszystkie części oleandrów zawierają glikozydy oraz alkaloidy silnie działające m.in. na serce – SĄ TRUJĄCE!

Można go przycinać, jednak TYLKO w rękawiczkach, gdyż sok działa silnie drażniąco na skórę, może spowodować zaczerwienienia, a nawet bąble , ale również LIŚCIE LUB KWIATY PO ZJEDZENIU SĄ TRUJĄCE!!! –  powodują ból głowy, wymioty, biegunkę, problemy z krążeniem, drgawki Wtedy ZAWSZE trzeba poszukać pomocy lekarskiej!!!

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.