Tulipan (Tulipa) „Cilesta”

Tulipan (Tulipa) „Cilesta” zwraca uwagę jaskrawym zestawieniem kolorów i pełnym pokrojem. Kwiaty są duże, jaskrawe i naprawdę trudno je przegapić. Ma mnóstwo czerwonych płatków z lekko strzępiastym i pofalowanym złocistożółtym brzegiem. Dorasta do 40cm wysokości i kwitnie od kwietnia do maja. Jak na kwiat tak pełny, kwitnie stosunkowo wcześnie, a kwiaty utrzymują się do 3 tygodni – w czasie upałów niestety krócej. Całkiem ładnie, choć słabo pachną. Liście są duże, zielone, natomiast kwiaty mają stosunkowo krótką, mocną łodygę. Doskonale znosi wiosenne przymrozki i rośnie zdrowo.

Tulipan „Cilesta” dobrze wygląda wszędzie: na rabatach, wśród innych roślin cebulowych, w donicach, a najlepiej jako roślina pierwszoplanowa w kompozycjach na trawniku.

PIELĘGNACJA:

Tulipany należy nawieźć w marcu – najlepiej nawozem azotowym typu azofoska/polifoska, mocznik lub saletrzak(około pół łyżki stołowej na 1m kwadratowy).

Natomiast tulipany, których nie będziemy przesadzać, trzeba zasilić nawozem wieloskładnikowym, a nie azotowym – np. do roślin kwitnących. Trzeba też do razu po kwitnieniu odłamać główkę tulipana, by nie wysilał się na związywanie nasion, a poza tym zapobiegnie się w ten sposób rozwinięciu chorób, m. in. grzybowych.

W czasie sezonu wegetacyjnego trzeba je 2-3 razy zasilić nawozem wieloskładnikowym.

Po kwitnieniu rośliny stopniowo zamierają – latem wchodzą w stan spoczynku. Można je zostawić w ziemi, pozasilać i czekać do przyszłego roku, ale najlepiej po zaschnięciu liści (w czerwcu-lipcu) wykopać cebule, podsuszyć i zostawić w suchym, najlepiej chłodnym i przewiewnym miejscu do jesieni.

SADZENIE:

Sadzić je należy od połowy sierpnia do grudnia – w zasadzie do zmarznięcia ziemi. Sadzi się je w rozstawie co 10-15cm, na głębokość 15cm, a małe cebulki oczywiście płycej. I najlepiej w koszyczku, bo myszy nie próżnują. Przesadzać TRZEBA co 4-5 lat.

GLEBA I STANOWISKO:

Tulipany wymagają ziemi o odczynie obojętnym, gleby żyznej, niezbyt ciężkiej, umiarkowanie wilgotnej. W czasie suszy aż do końca kwitnienia należy je podlewać co najmniej raz w tygodniu – poza tym nie wymaga podlewania (chyba ze po zasadzeniu, oczywiście ;)).

Stanowisko powinno być słoneczne, w przeciwnym razie łodygi się wyginają, są wyciągnięte, a kwiaty są słabsze. Ewentualnie może być naprawdę lekki półcień.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.