Tulipan (Tulipa) „Double Beauty of Apeldoorn”

Tulipan „Double Beauty of Apeldoorn”, zwany też tulipanem lodowym jest jedną z później kwitnących odmian tulipana. Kwitnie w połowie lub pod koniec maja, za to kwiaty są bardzo pełne, dzięki czemu kwitnienie trwa nawet 3 tygodnie. Kwiaty opisywane są jako cytrynowożółte z zielonym rysunkiem, jednak z tego co widzę, mają trochę drobnych czerwonawych kresek, więc w sumie są bardziej złociste. Świetnie wyglądają posadzone razem z odmianą „Sun Lover”, z która się znakomicie uzupełnia. Cała roślina dorasta do 45cm wysokości. Tulipan „Double Beauty of Apeldoorn” jest mrozoodporny – znosi temperatury do -30stopni Celsjusza.

PIELĘGNACJA:

Trzeba też do razu po kwitnieniu odłamać główkę tulipana, by nie wysilał się na związywanie nasion, a poza tym zapobiegnie się w ten sposób rozwinięciu chorób, m. in. grzybowych. Po kwitnieniu rośliny stopniowo zamierają – latem wchodzą w stan spoczynku. Można je zostawić w ziemi, pozasilać i czekać do przyszłego roku, ale najlepiej po zaschnięciu liści (w czerwcu-lipcu) wykopać cebule, podsuszyć i zostawić w suchym, najlepiej chłodnym i przewiewnym miejscu do jesieni.

SADZENIE:

Sadzić je należy od połowy sierpnia do grudnia – w zasadzie do zmarznięcia ziemi. Sadzi się je w rozstawie co 10-15cm, na głębokość 15cm, a małe cebulki oczywiście płycej. I najlepiej w koszyczku, bo myszy nie próżnują.

GLEBA I STANOWISKO:

Tulipany wymagają ziemi o odczynie obojętnym, gleby niezbyt ciężkiej, umiarkowanie wilgotnej. W czasie suszy aż do końca kwitnienia należy je podlewać co najmniej raz w tygodniu.

Stanowisko powinno być słoneczne, w przeciwnym razie łodygi się wyginają, są wyciągnięte, a kwiaty są słabsze.

W czasie sezonu wegetacyjnego trzeba je 2-3 razy zasilić nawozem wieloskładnikowym.

 

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.