Bluszcz pospolity (Hedera helix) „Eva”

Bluszcz pospolity (Hedera helix) „Eva” to pnącze bardzo efektowne, jedna z niewielu roślin o nie tylko zimozielonych – czyli nie opadających na zimę – liściach, ale w dodatku liście te są przez cały rok kolorowe.

Małym minusem jest jednak fakt, że wymaga on osłoniętego i zacisznego miejsca, by zimą nie przemarznąć. Poza tym miejsce to musi być raczej słoneczne – posadziłam go przy zachodniej ścianie domu, ale ponieważ był to róg budynku, bluszcz sam przeniósł się na stronę o wystawie południowej. Na zachodzie jednak rosnąć nie chce. Możliwe, że przyczyną były podmuchy wiatru.

Bluszcz pospolity  „Eva” rośnie początkowo dość powoli, ale potem szybko pokrywa całą ścianę (docelowa wysokość to 15 metrów) .

Nie wymaga dobrej gleby, zupełnie wystarczy przeciętna, umiarkowanie  wilgotna, lekko kwaśna. Nie znosi przesuszenia –  liście brunatnieja i opadają.

Bluszcz „Eva” może również służyć jako roślina okrywowa, wspinać się po kratach, pergolach czy innych roślinach. Może też rosnąć w pojemnikach, oczywiście dobrze zabezpieczonych na zimę.

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.