Różanecznik (Rhododendron Ponticum) „Goldflimmer”

Różanecznik (Rhododendron Ponticum) „Goldflimmer” jest bardzo efektowną odmianą ze względu na kolorowe liście: podłużne, eliptyczne, z nieregularnymi żółtymi przebarwieniami pośrodku. Roślina kolor zachowuje również w cieniu; najładniejsze są młode liście, potem, w lecie, ubarwienie nie jest już tak intensywne. Rododendron „Goldflimmer” kwitnie w zależności od temperatury w końcu maja lub na początku czerwca; kwiaty są fioletoworóżowe, jasne, z żółtobrązową plamką.

„Goldflimmer” naprawdę wolno rosnącą odmianą o rocznych przyrostach 10-15cm, ogólnie osiągającą wysokość do 2 metrów. Rośnie u mnie od 15 lat i  ma w tej chwili    cm wysokości i 1m szerokości. Posadziłam go na skalniaku ze względu na wielkość i dwubarwne liście.

Rododendron „Goldflimmer”, jak każdy różanecznik, lubi ziemię kwaśną, żyzną i przepuszczalną, choć u mnie rośnie znowu w glebie mocno gliniastej z domieszką piasku i torfu, i całkiem dobrze sobie radzi.

Mrozoodporność tej odmiany dochodzi do -23 stopni Celsjusza. Ponieważ rośnie w dość zacisznym miejscu, zimą niczym go nie okrywam, ale w zimniejszych rejonach kraju lub w bardziej wietrznych miejscach (chodzi o zimowe wiatry) polecałabym go okryć, najlepiej gałązkami iglaków.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.