Rhododendron yakushimanum „Fantastica”

Spolszczona nazwa różanecznika jakuszimańskiego (na zdjęciu-odmiana „Fantastica”) – Rhododendron yakushimanum- pochodzi od nazwy japońskiej wyspy Yakushima, na której występuje.
Jest to niski krzew o zwartym pokroju i wąskawych, zimozielonych, bardzo gęstych liściach-delikatne włoski nadają im lekko niebieskawy odcień i nieco omszony, poważny wygląd;). Stare krzewy osiągają szerokość większą od wysokości. Łatwo krzewi się poprzez odrosty korzeniowe. Rośnie powoli.

Jak każdy rododendron potrzebuje żyznej ziemi, o kwaśnym odczynie-do ziemi ogrodowej należy dodać kwaśnego torfu, przegniłego igliwia czy trocin . Po posadzeniu ziemie wokół krzewu należy wyściółkować korą, co zapobiegnie zarówno przesychaniu, jak i przemarzaniu bryły korzeniowej.Lepiej od innych różaneczników znosi suszę. Nie jest niestety odporny na silne mrozy-większość odmian wytrzymuje temperaturę do -22 stopni Celsjusza. Najlepiej rośnie na półcienistych stanowiskach, ale dobrze znosi też silne nasłonecznienie.
. Nie wymagają przycinania.

Kwitnie niezwykle obficie, tak, że w czasie kwitnienia kwiaty wyrastające na wierzchołkach pędów całkowicie zakrywają roślinę. Kwiaty w różnych odcieniach koloru od białego do czerwonego.”Fantastica” …

Na zdjęciu-rododendron „Fantastica”: w pąkach kwiaty są purpurowe, później coraz bardziej różowe; przekwitając są już jasnoróżowe z jasnym,prawie białym środkiem- jest naprawdę rewelacyjny!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.