Różanecznik gęsty (Rhododendron impeditum) 'Blue Tit’

Rhododendron impeditum (Różanecznik gęsty) „Blue Tit” to drobnokwiatowa odmiana rododendrona. Listki ma również bardzo drobne, skórzaste, ciemnozielone, od spodu srebrzystozielonkawe. Jest bardzo wytrzymały, listki w zimie opadają tylko po naprawdę większych mrozach. I kwitnie niezawodnie każdej wiosny. U mnie nie zakwitł może tylko ze 2 razy, jak kwiaty zwarzyły wczesnowiosenne przymrozki -często jest przemarznięty tylko częściowo By tego uniknąć, można go obłożyć iglastymi gałązkami i zdjąć je wiosną.

Rododendron „Blue Tit” jest odmianą niską, dorastającą do 1, 50cm(po 25 latach). Pokrój ma poduszkowaty, natomiast jeśli jest posadzony wśród gęsto rosnących roślin – wypiętrza się i jest raczej kulisty.  Kwitnie w kwietniu – trwa to 2-3 tygodnie, kwiaty są niebieskoliliowe, drobne, ale jest ich bardzo dużo – podczas kwitnienia przypominają  kolorową chmurę:)

Rododendron „Blue Tit” rośnie u mnie prawie 25 lat, był jedna z pierwszych posadzonych przeze mnie „azalii” w przedogródku; przetrwał też wszystkie moje początkowe błędy uprawowe;)

GLEBA:

Wymaga, jak wszystkie rośliny wrzosowate: przede wszystkim kwaśnej, niezbyt żyznej, za to umiarkowanie wilgotnej gleby i przepuszczalnego podłoża. Nie lubi gleb ciężkich, gliniastych i wapiennych. Do takich trzeba dodać piasku i kwaśnego torfu, i najlepiej w pierwszym roku trochę zmienić odczyn gleby dodając siarczanu amonu (lepiej parę razy po trochu niż raz za dużo).

Glebę pod krzewem najlepiej wyściółkować grubszą warstwą kory, by nie przesychała podczas upałów i dobrze trzymała wilgotność.

STANOWSKO:

Rododendron „Blue Tit” lubi stanowisko półcieniste i osłonięte od zimowych wiatrów; najlepiej rośnie w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach: innych azalii, wrzosów i wrzoścówdebecji, kalmii, pierisów, a z iglaków – najlepiej sosen czy niskich lub kolumnowych jałowców (mają palowy system korzeniowy, tak  że nie konkurują za bardzo jeśli chodzi o pokarm). Uwżam, ze jest tolerancyjny co do gleby, u mnie rośnie w nieco bardziej gliniastej, jednak i tak wymieszanej z piaskiem i kwaśnym torfem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.