Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)

Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens), jak sama nazwa wskazuje, jest zimozielonym krzewem utrzymującym małe, owalne, skórzaste listki przez cały rok.

Bukszpan rośnie bardzo wolno, jednak dorasta do wysokości 8 metrow. Regularnie przycinany jest dokladnie taki, jakiego sobie zażyczymy. Świetnie daje się formować, nadaje się na obwódki, niskie żywopłoty, do donic jako roślina pojemnikowa, można z niego zrobić kule, stożki, spirale czy zwierzęta:)

Lubi glebę przeciętną i raczej zasadową; co do wilgotności jest bardzo tolerancyjny, nie lubi jednak stanowisk zbyt suchych.

Doskonale znosi zacienienie, jest więc idealną i elegancką rośliną , która polecałabym na północne stanowiska. W ostre zimy może jednak przemarzać, choć u mnie się to nie zdarzyło.

U siebie zrobilam z niego mały nieregularny żywopłot i wiewiórkę:

 

 

Komentarze

  • krzychu

    Ja bym zaproponował Pani takie krzewy do ogrodu : Berberys Erecta , Ambrowiec Amerykański oraz … Grujecznik Japoński

  • Jadwiga Barteczko Post author

    Przyznaję, rośliny zaproponowane przez Pana są rzeczywiscie interesujące, zwłaszcza podoba mi się ambrowiec, niestety brakuje mi już na niego mejsca. Obiecuję przyjrzeć sie berberysowi Erecta, gdyż chciałabym go zobaczyć w rzeczywistości, tym bardziej, że berberysy są bardzo praktycznymi roślinami, ktorych różne odmiany już polecałam na swojej stronie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.