Pieris kwiecisty (Pieris floribunda), pieris amerykański

Pieris kwiecisty (Pieris floribunda, andromeda floribunda),  zwany też pierisem amerykańskim jest niewysokim, dorastającym do 1,5 metra wrzosowatym krzewem o ciemozielonych, skórzastych liściach. Ma szeroki, raczej gęsty pokrój, a kolor liści jest przez cały rok taki sam.

Pieris amerykański kwitnie na przełomie kwietnia i maja, ma stosunkowo duże, dzbaneczkowate białe kwiaty zebrane w krótkie wzniesione ku górze wiechy. Kwitnie naprawdę bardzo długo, bywa, że kwiaty utrzymują się prawie miesiąc! Kwitnie na przyrostach zeszłorocznych – po kwitnięciu najlepiej je obciąć, owoce nie są zbyt dekoracyjne, a kwiaty w następnym roku są ładniejsze.

Lubi stanowiska półcieniste, może też rosnąć w miejscu bardziej nasłonecznionym pod warunkiem, że nie będzie zbyt suche. W pełnym słońcu liście mogą zostać poparzone.

Gleba powinna mieć odczyn kwaśny, choć pieris nie musi mieć tak wysokiego odczynu kwaśnego jak inne wrzosowate. Lubi glebę próchniczną i przepuszczalną, lekko wilgotną. Na zbyt podmokłym terenie choruje. Jednak przed zimą dobrze jest go solidnie podlać – lepiej przetrwa mrozy.

Nawożenie powinno być umiarkowane, gdyż zbyt dużo azotu oslabi kwitnienie.

 

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.