Floks szydlasty, płomyk (Phloxs subulata) „Candy Stripes”

Floks szydlasty, zwany też płomykiem (Phloxs subulata) „Candy Stripes” to bardzo fajna, niska bylina tworząca dosłownie dywany kwiatów. W czasie kwitnienia kwiaty wyrastają ponad liście i wtedy dorasta do 20cm wysokości. Same poduchy liści bez kwiatów mają jakieś 5-10cm wysokości. Floks „Candy Stripes” kwitnie na przełomie maja i czerwca. W zależności od pogody trwa to do 3 tygodni, w czasie upałów jednak krócej. Kwiaty są stosunkowo duże, różowe w białe paski i tworzą barwny dywan, co jest naprawdę bardzo efektowne.

Floks „Candy Stripes”, tak jak i inne floksy, doskonale nadaje się na skalniaki, do zadarniania gleby (jednak wtedy najlepiej sadzić jakieś 10szt na metr kwadratowy, by zdążyć przed chwastami), do donic i na wszelkie murki czy pochyłości. Najładniej wygląda z innymi skalniakami: żagwinem, gęsiówką czy smagliczką, ale doskonale  komponuje się też w ozdobnej rabacie z niewysokimi krzewami.

Zauważam jednak, że ta odmiana, tj.”Candy Stripes” jest nieco mniej zagęszczona i rośnie nieco słabiej niż bardziej „zwyczajne” gatunki floksów – po prostu należy do tych roślin, które mimo że są łatwe w uprawie, to należy o nie bardziej dbać.

Jest tolerancyjny co do gleby, nie lubi jednak ziemi zbyt kwaśnej – woli obojętną. Doskonale znosi suszę, choć najlepiej rośnie na glebie umiarkowanie wilgotnej.

Najładniej kwitnie na stanowisku słonecznym, ale dobrze znosi zacienienie – lecz wtedy kwitnie słabiej i wyrasta bardziej rzadki.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.