Żurawka (Heuchera) Nothern Exposure „Amber”

Żurawka (Heuchera) Nothern Exposure „Amber” jest bardzo ładną odmianą o brzoskwinioworóżowych  liściach i purpurowych pędach; spód blaszki liściowej jest fioletowy. Gdy słonce prześwietla liście, przybierają piękny kolor dojrzalej brzoskwini. Zresztą liście w ciągu wegetacji zmieniają kolor ze złotaworożowawego przez brzoskwiniową i czerwonawo – miedzianą wręcz do czerwonego. Ogólnie jest bursztynowa, jak w nazwie;)

Jest naprawdę śliczna i lubi słońce, lecz w bardzo słonecznym miejscu należy ją często podlewać, gdyż liście ulegają poparzeniu. Żurawka  „Amber” kwitnie od czerwca do sierpnia: kwiatostany w kształcie szerokiego, pierzastego kłosa z mnóstwem drobniutkich kremowych kwiatuszków dorastają do 60cm wysokości i doskonale nadają się do bukietów. Wielkość kępy to około 40cm wysokości i 50cm szerokości.

GLEBA I STANOWISKO:

Żurawka  jest bardzo tolerancyjna co do stanowiska i może rosnąć wszędzie: nadaje się na obwódki, do tworzenia akcentów kolorystycznych w grupach roślin; można jednak zaryzykować większe pojemniki lub po prostu posadzić zamiast kwiatów. Posadziłam ją w niedużej donicy przy wejściu do domu, bo przyciąga uwagę, a w zimie jest tam ciepło, więc mimo to nie przemarznie.

Jeśli żurawka rośnie w tym samym miejscu ponad 5 lat, zaczyna od środka zasychać. Wymaga więc podziału i rozsadzenia co kilka lat – można w ten sposób pozyskać nowe sadzonki. Gdy ma zbyt mokre miejsce lub jest zbyt często podlewana, z kolei może zacząć gnić – ma to miejsce zwłaszcza podczas mokrych zim.

Żurawka jest rośliną dość łatwą w uprawie, jednak nie lubi zbyt małych pojemników i przesuszenia. Może rosnąć nawet w przeciętnej glebie ogrodowej, woli jednak żyzną i przepuszczalną, a przede wszystkim nieco wilgotną (choć całkiem dobrze znosi niedobór wody, byle nie trwało to zbyt długo). Dobrze jest ją umiarkowanie ponawozić od maja do sierpnia.

Woli miejsca lekko zacienione – w ostrym słońcu odmiany o jasnych liściach są poparzone.
Rozmnaża się ją przez podział (nie częściej niż co 2-3 lata) lub sadzonkowanie – robiłam to na przełomie kwietnia i maja; można też we wrześniu.

ZIMOWANIE:
Żurawka jest roślina półzimozieloną, co oznacza, że zachowuje kolorowe liście także zimą:))) W ostrzejsze zimy może jednak przemarzać, więc trzeba ją wtedy osłonić. Chociaż pięknie wygląda i dobrze się czuje w pojemnikach, ostrej zimy jednak w nich może nie nie przetrzymać – w zimniejszych rejonach kraju należy ją naprawdę dobrze okryć w tej doniczce lub przenieść do zimnego pomieszczenia; ewentualnie, tak jak pisałam powyżej, zaryzykować jakiś większy pojemnik w zacisznym miejscu , ewentualnie mniejsze doniczki przysypać trocinami lub okryć iglastymi gałązkami. Jeśli w zimie jest bardzo mroźno, a nie ma śniegu, rosnącą w gruncie żurawkę dobrze jest również obłożyć iglastymi gałązkami lub przykryć włókniną.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.