Buk pospolity (Fagus sylvatica) „Dawyck Purple”

Buk pospolity (Fagus sylvatica) „Dawyck Purple” jest fajnym drzewkiem o wyjątkowo wąskim pokroju, znakomicie nadającym się do niedużego ogrodu, gdyż mimo docelowego wzrostu 10-15 metrów znakomicie znosi przycinanie, więc wcale nie musi być taki duży.

Buk „Dawyck Purple” jest ozdobny nie tylko ze względu na wąskokolumnowy pokrój, ale również na ciemnopurpurowe, wpadające w bordo, błyszczące i duże liście. Kolor utrzymuje się również w niewielkim zacienieniu, co uważam za dodatkową zaletę, bo z czasem w każdym nieco starszym ogrodzie zacienienie jest naprawdę coraz większe. Latem intensywność koloru jednak blednie -liście nie są już tak purpurowe, a bardziej bordowozielone.

Pokrój drzewka jest co prawda kolumnowy, ale młode pędy wiosną malowniczo się przewieszają, co daje efekt eleganckiej fontanny. Latem są już proste, ale buk można spokojnie formować, przycinając go mniej wiecej od maja do września.

GLEBA: „Dawyck Purple”, jak każdy buk, lubi glebę próchniczną, ale o zasadowym odczynie; średnio wilgotną i lekką. Jednak nie lubi gleby zbyt suchej – powinien być stały poziom wód gruntowych. U mnie ma raczej glebę gliniastą i dobrze to znosi.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.