Dereń biały (Cornus alba) „Elegantissima”

Dereń biały (Cornus alba) „Elegantissima”, występujący również pod nazwą „Argenteomarginata”jest dużym, szybko rosnącym krzewem o ładnie zaokrąglonym, gęstym pokroju, dorastającym do 3 metrów wysokości. Gałęzie położone wyżej wznoszą się ku gorze, natomiast te niższe ścielą się po ziemi. Znakomicie znosi przycinanie. Ma bardzo ładne, lancetowate i jednocześnie lekko zaokrąglone i pomarszczone,  intensywnie zielone liście z szerokim, nieregularnymi białymi brzegami. Młode (tj. mające do 2 lat) pędy są czerwone, starsze już zielonkawobrązowe. Dereń „Elegantissima” kwitnie w maju: kwiaty są kremowobiałe, drobne, zebrane w niezbyt duże, lekko kuliste baldachy, co moim zdaniem wygląda naprawdę uroczo, jeśli dereń posadzony jest na tle ciemniejszych roślin. Owocami są efektowne, białe kulki.

Dereń „Elegantissima” jest krzewem bardzo wytrzymałym i odpornym, nie musi mieć dobrej gleby (choć oczywiście będzie wolał zasobniejszą), ale zdecydowanie woli bardziej wilgotną. Znakomicie radzi sobie i w słońcu, i w nawet nieco większym cieniu. Pięknie wygląda zimą ze względu na czerwoną korę – wiosną czy latem warto go przycinać by uzyskać gęstsze, czerwonawe przyrosty, a przy okazji wyrównać pokrój. Jest też odporny na zanieczyszczenia i zasolenie gleby, wiec można go sadzić prawie wszędzie. Doskonale się ukorzenia: wystarczy wiosną w marcu – kwietniu pociąć gałązki na 10-centymetrowe kawałki i zostawić na zewnątrz np. w wiadrze z wodą. Potem zasadzić 😉 Oczywiście nie podczas śniegu i mrozu! ( jak to czasem wiosną bywa).

Ponieważ dereń „Elegantissima” jest też w pełni mrozoodporny, można z niego zrobić żywopłoty chroniące przed wiatrem czy sadzić w ogrodzie w miejscach, gdzie wieją zimne wiatry – będzie ładnie 🙂

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.