Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) „Rooseveltii”

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) „Rooseveltii” jest imponującą paprocią z prawdziwą burzą zielonych liści. Cała roślina tworzy lekko pofalowaną kaskadę spływajacą w dół i zwieńczoną okazałym pióropuszem. Najładniejsza jest w wieku 3-6 lat – u mnie była wtedy tak duża i gęsta, że w ogóle nie było widać całkiem sporej donicy, w której się znajdowała.

Nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata) „Rooseveltii”  jest naprawdę dużą, silnie rosnącą  rośliną o żywozielonych, pofalowanych liściach o długości do 150 cm.

MIEJSCE

Jak każda paproć, nefrolepis lubi miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Woli pomieszczenia nieco chłodniejsze o temperaturze 18-21 stopni latem i 14-15 stopni zimą. W wyższych temperaturach trzeba ją zraszać lub w inny sposób zapewnić wyższą wilgotność powietrza, inaczej zaczyna gubić liście.

Nie lubi miejsc zbyt zacienionych – wtedy też zrzuca liście.

Nefrolepis lubi codzienne zraszanie. Nie używać środków do nabłyszczania liści!!!!. Nie lubi miejsc w pobliżu kaloryfreów i innych źródeł ciepła. Nie lubi przeciągów.

PODLEWANIE

Latem nefrolepisa należy podlewać 2-3 razy w tygodniu, a zimą co najmniej raz w tygodniu. Woda najlepiej by była deszczowa lub przegotowana, a przynajmniej odstana parę godzin w temperaturze podobnej co paproć.

ZIEMIA powinna być o odczynie kwaśnym, najlepsza jest ziemia ogrodowa wymieszana z piaskiem i torfem kwaśnym. Lepiej rośnie w plastikowej donicy(lepsze utrzymywanie wilgoci).

Cięcie nie jest potrzebne, należy tylko usuwać obumarłe liście, i to najlepiej całe – częściowo obcięte tylko szpecą, a i tak szybciej obumrą.

Roślina na zdjęciu ma jakieś 7 lat, mam ją jeszcze – teraz ma 17 lat, czyli jednak żyje dłużej niż w opisie Dodam nowe zdjęcie wiosną, ale faktem jest, że trzeba ją już wymienić, gdyż młodych liści jest coraz mniej, a cała bryła korzeniowa jest już naprawdę mocno poprzerastana.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.