Krzewuszka cudowna (Weigela florida) 'Bristol Ruby’

Wajgela (weigela florida), czyli krzewuszka cudowna w odmianie 'Bristol Ruby’ jest mocno kwitnącym wiosną (od końca maja do połowy czerwca) krzewem dorastającym według opisów do 1,75m wysokości po 10 latach. U mnie  wajgela 'Bristol Ruby’ po 25 latach ma  nieco ponad 3metry wysokości (przy regularnym cięciu utrzymuję ja na ok 2 metry podczas kwitnienia, co pozwala podziwiać kwiaty, a krzew nie jest zbyt luźny). Krzewuszka 'Bristol Ruby’ kwitnie niezwykle obficie: ma kwiaty czerwonoróżowe – właściwie to raczej czerwone, o dzwonkowatym kształcie, umieszczone na całej długości gałązek. Warunkiem dobrego kwitnienia jest słoneczne stanowisko i coroczne przycięcie pędów o 2/3 długości zaraz po kwitnieniu i jak najszybsze nawiezienie np. Azofoską zaraz po tym zabiegu.. Uzyskujemy ładny pokrój i obfite kwitnienie w następnym roku.

Po kwitnieniu główną ozdobą tej odmiany są zielone, duże liście o ładnym kształcie. Roślina ma pokrój wyprostowany, z pokładającymi się dolnymi pędami. Pokrój kulisty uzyskuję przy regularnym cięciu. Dodatkową zaletą takiego regularnego corocznego przycinania jest też gęsty i zwarty pokrój. Jest dość odporna na okresowy brak wilgoci i zimowe wiatry; w zasadzie nie choruje. Ale zdecydowanie woli glebę wilgotną.

Weigela potrzebuje gleby najlepiej bardzo żyznej i słonecznego miejsca. Jest dość odporna na okresowy brak wilgoci i zimowe wiatry; w zasadzie nie choruje. Ale zdecydowanie woli glebę wilgotną. Ale wystarczy jej również gleba przeciętna. U mnie rośnie na ciężkiej, gliniastej nieco podmokłej. Dobrze jest ją nawieźć na początku okresu wegetacji, czyli tak pod koniec marca nawozem nie zawierającym za dużo azotu – może Polifoską? Mozna, ale niekoniecznie. Za to na pewno trzeba nawieźć po kwitnieniu, tym razem nawozem z azotem.

NIE przycinać jej wiosną!!!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.