Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz)

Uczep rózgowaty jest co prawda byliną, ale w Polsce traktujemy go jako roślinę jednoroczną. Rośnie bardzo szybko, tworząc duże poduchy gęsto usiane drobnymi kwiatkami. Kwitnie bardzo obficie od maja do pierwszych przymrozków. Liście ma zielone, drobne , mocno powcinane – właściwie pierzaste. Wysokość rośliny w zasadzie nie przekracza 40cm, jednak uczep ma mocno wydłużone pędy dorastajace do 70cm (w zależności od nawożenia i odmiany, bo są i bardziej kompaktowe). Jednak te pędy są dosyć wiotkie, tak że roślina się pokłada tworząc poduchy, a nawet kule w wiszących donicach. Jednak nie polecam go do sadzenia w mniejszych donicch, ponieważ wytwarza dużą bryłę korzeniową i potrafi dosłownie rozsadzić glinianą doniczkę (!!!!!) Tak, widzialam coś takiego. U siebie zresztą też.

STANOWISKO I ZASTOSOWANIE: uczep lubi słońce, w półcieniu kwitnie gorzej. Doskonale znosi ulewne deszcze i silne wiatry, nie łamie się. Polecam go na balkony 🙂 Świetnie wygląda z innymi roślinami, jednak wymaga 30cm miejsca w doniczce. Najlepiej komponuje się z pelargonią i żółtolistnymi kocankami, plektrantusem; również z surfinią, surfinią „Million Bells” czy werbeną. Najlepiej sadzić uczep z innymi silnie rosnącymi roślinami.

GLEBA: uczep nie jest wymagający co do rodzaju gleby, jednak powinna być żyzna. Wymaga dobrego nawożenia. Nie znosi przesuszenia, dlatego w upały najlepiej podlewać go i 2 razy dziennie. Jeśli bidens zrobi się za rzadki i będzie gorzej kwitł, najlepiej przyciąć go o 1/3 i porządnie nawieżć: powinien się zagęścić i znowu ładnie kwitnąć.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.