Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia)

Lawenda wąskolistna – to bylina w formie krzewinki/krzewu dorastającego do 50-60 cm wysokości. Ma wąskie, zimozielone liście; w zależności od odmiany: zielononiebieskawe, srebrzyste lub zółtozielone. Liście są wąskie, o długości do 4 cm, pokryte drobnym meszkiem. Liście nie opadają na zimę. Kwiaty – zebrane w kłosy wyrastające  znacznie ponad liście – mają charakterystyczny fioletowoniebieski kolor, w zależności od odmiany są bladofioletowe lub ciemniejsze, nasycone, wpadające w niebieski. Lawenda kwitnie również w zależności od odmiany od czerwca do sierpnia.

Lawenda jest miłym dla oka krzewem o kulistym, a właściwie poduchowatym pokroju. Tworzy okazałe kępy, więc proponuję jej nie sadzić zbyt gęsto, chyba że chcemy uzyskać niski żywopłot.

STANOWISKO:

Lawenda lubi miejsca słoneczne i, co ważne, osłonięte od zimowych wiatrów. Można ją okrywać stroiszem – iglastymi gałązkami, a małe krzaczki można też włókniną. Mrozoodporność lawendy jest dosyć dobra, jednak we wschodnich i północnych rejonach kraju lepiej ją okryć na zimę.

GLEBA: Lawenda jest tolerancyjna co do gleby – może być uboga i bardziej sucha, jednak odczyn nie powinien być kwaśny – lawenda woli glebę wapienną. Jeśli takiej nie mamy, można do ziemi dodać dolomitu lub lekko ją podwapnować wiosną – roślina będzie rosła, zagęszczła się  i kwitła dużo lepiej.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.