Słonecznik, bawełna, len – ilustracyjnie

Kiedyś w ramach, nazwijmy to umownie: rodzinnych prac społecznych zrobiłam całkiem fajną pracę – tablicę poglądową dla zobrazowania wyglądu roślin włóknistych i oleistych używanych w przemyśle. Po rozpatrzeniu sprawy okazało się, że są to bardzo ładne rośliny, więc z przyjemnością je narysowałam.

Słonecznik jest malowniczym i wdzięcznym tematem , i takim okazała się również bawełna. Różnorodne liście roślin też sprawiły mi sporo radości, a drobne kwiaty rzepaku zwróciły uwagę jako delikatny dodatek do bukietów w przyszłości 🙂

Użyłam pasteli, ponieważ dobrze mi się nimi malowało w przeszłości, a poza tym praca miała być rozmiarowo dosyć duża, więc nie wyobrażałam sobie rysować jej na przykład kredkami, kreska po kresce.

Z lewej strony naszkicowałam rośliny włókniste: len o błękitnych kwiatach, jutę z żółtymi drobnym kwiatkami i liśćmi przypominającymi pokrzywę i wreszcie piękną bawełnę z puchatymi owocostanami i pomarańczowożółtym kwiatkiem oraz bardzo ładnymi liśćmi.

Z prawej strony umieściłam rośliny oleiste: w prawo przechyla się duży słonecznik z tarczą pełną nasion na tle ogromnego liścia; łodyga poniżej należy do soi – ma grube brunatne strąki oraz niewielkie fioletowe kwiaty. Na samym dole po prawej rośnie sobie nasz rodzimy rzepak z jaskrawo cytrynowymi kwiatami i drobnymi nasionami w strąku.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.