Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) „Rhapsody”

Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) „Rhapsody” jest cebulkową byliną kwitnącą pod koniec marca lub na początku kwietnia, zaraz po krokusach, a u mnie równocześnie z nimi. Ma chabrowofioletowe kwiaty z żółtą, biało obrzeżoną plamką tylko na dolnych płatkach. W czasie chłodnej, suchej pogody kwitnie nawet ponad miesiąc, ale jeśli nadejdzie fale upałów, wtedy niestety góra tydzień.

Irys „Rhapsody” jest bardzo niski: w czasie kwitnienia osiąga 10 cm, natomiast liście, wydłużające się mocno po kwitnieniu osiągają 15 – 20cm wysokości . Liście są zielone, wąskie, a w przekroju czworokątne.

GLEBA I STANOWISKO:

Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i najlepiej piaszczysta,

wtedy nie trzeba ich co roku wykopywać. Glebę gliniastą należy głęboko przekopać z piaskiem, by ją dobrze zdrenować (a na dole najlepiej dać jeszcze drenaż na głębokość 10cm z kamyków o średnicy około 1 cm) Najłatwiej jednak uprawiać je w koszyczkach, które wykopujemy po zaschnięciu liści i przechowujemy aż do jesieni w suchym i przewiewnym miejscu.

Irysy żyłkowane nie lubią gleb kwaśnych i torfowych – gleba powinna być obojętna, a najlepiej wapienna.

Kosaciec żyłkowany (Iris reticulata) „Rhapsody” powinien mieć glebę mieć bardziej wilgotną wiosną, jednak dobrze zdrenowaną, by cebule nie podmakały i nie gniły, a liście nie były cały czas wilgotne, gdyż choroby są wówczas tylko kwestią czasu.

Irysy żyłkowane lubią stanowisko słoneczne w porze kwitnienia – potem mogą mieć lekki półcień, co przy późniejszej upalniejszej wiośnie jest dla nich bardziej korzystne. Dobre jest więc miejsce pod drzewami.

SADZENIE:

Irysy żyłkowane – cebulkowe  sadzimy we wrześniu/październiku co 5-10cm, zakopując je na głębokość 8-10cm – to bardzo ważne dla przyszłego kwitnienia – posadzone zbyt płytko tylko się dzielą i w ogóle nie kwitną.

Oczywiście co roku należy je porządnie nawozić, wtedy będą ładnie kwitły. Po kwitnieniu należy dodać nawóz z dużą ilością potasu – cebule wtedy prędko zgrubną, dzięki czemu częściej będą obficie kwitły mając po 2 kwiaty z 1 cebuli, a nie tylko 1 albo wcale 🙂

Irysy najładniej wyglądają posadzone kępkami po kilka – kilkanaście sztuk. Te miniaturowe irysy nie są zaliczane do skalniaków, ale na skalniak ze względu na maleńkie wymiary idealnie sie nadają. Trzeba im tylko znaleźć odpowiednie stanowisko.

Na zimę najlepiej je okrywać.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.