Niezapominajka błotna (Myosotis palustris, Myosotis scorpioides)

Niezabudka, żabie oczka, czasem mysie uszka – a tak naprawdę niezapominajka błotna, polna czy alpejska. Wszystkie są podobne, ale opiszę tu błotną. Niezapominajka błotna to śliczna 2-letnia roślina, zaliczana też do bylin. Dziko rośnie nad brzegami oczek wodnych, stawów i strumyków oraz na wilgotnych łąkach. W ogrodzie, raz posadzona, dalej wysiewa się samoistnie, sprawiając miłą niespodziankę w rożnych miejscach. Bardzo łatwo można ją także przesadzać – przyjmuje się bez problemów.

Niezapominajka dorasta do 40cm wysokości – wzrost zależy również od rodzaju gleby i jej wilgotności. Kwitnie w maju – czerwcu, ma błękitno niebieskie kwiaty z żółtozłotym oczkiem, zebrane w małe kwiatostany. Liście są jasnozielone, lancetowate i pokryte meszkiem.

Najlepiej rośnie na glebie lekko kwaśnej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej, w słonecznym lub półcienistym miejscu. W mokrej, ciężkiej glebie mocno się wyciągnie i zacznie chorować. W słońcu niezapominajki kwitną jednak znacznie krócej – do 3 tygodni, w cieniu oczywiście dłużnej, nawet ponad miesiąc. Najładniejsze są roślinki 2-letnie; -później roślina ma zbyt długie pędy i ma mało kwiatów.

Gleba dla niezapominajki nie może też być zbyt żyzna, bo mocno się rozrośnie ale będzie słabo kwitła.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.