Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) „Shiro-noda”

Wisteria japońska (wisteria floribunda) „Shiro – noda” jest silnym, bardzo ładnym pnączem wymagającym mocnych, najlepiej umocowanych w ziemi podpór. Nie polecam jej sadzić pod rynną jako podporą, gdyż po opleceniu jej po paru latach ją zgniecie; to samo będzie z drewnianymi elementami, nie będącymi solidnymi słupami wbitymi w ziemię.

Wisteria ” Shiro-noda” kwitnie w maju, kwiaty są białe, długość kwiatostanów to ok. 40cm; kwiaty rozwijają się stopniowo od nasady po koniec kwiatostanu, dzięki czemu wisteria japońska kwitnie dłużej niż chińska.

 

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) czyli wisteria japońska w odróżnieniu od chińskiej wspina się po podporach prawoskrętnie, jest też mniej odporna na przemarzanie, za to ma dłuższe kwiatostany rozwijające się stopniowo zaczynając od góry.Jest bardzo silnym pnączem dorastającym do 10 metrów, wymaga więc solidnych podpór czy pergoli. Młode rośliny należy chronić przed mrozami okrywając podstawę, a zwłaszcza miejsce szczepienia-np. piaskiem\korą\gałązkami iglaków. Kwiaty mogą przemarzać w czasie wiosennych przymrozków. Czasami wisteria powtarza kwitnienie w sierpniu, jednak jest ono dużo słabsze.

Wisteria kwitnie  najlepiej na stanowisku słonecznym, w miejscu zacisznym i osłoniętym.

Lubi żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę i obfite nawożenie (nawozić dopiero PO KWITNIENIU!), powinna być przycięta po kwitnieniu i najlepiej jeszcze w sierpniu/wrześniu. Oczywiście roślina prowadzona w formie drzewka jest przycinana częściej, aby utrzymać ładny pokrój.

W naprawdę ostre zimy niestety, może całkiem przemarznąć – dwie tak właśnie straciłam..

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.