Funkia (Hosta) „Sun Mouse”, ‚mysie uszy’

Funkia (Hosta) „Sun Mouse”, czyli „mysie uszy” to miniatura funkii – cudowna, o złocistożółtych, małych, zaokrąglonych liściach i masie kwiatów.  Nawet w dość dużym zacienieniu liście są złotawe, a po kwitnieniu  ciągle widać, że to żóltolistna odmiana – nie zielenieją tak bardzo jak inne funkie. Moim zdaniem – cudo i rarytas!!

Funkia „Sun Mouse” dorasta do 20cm wysokości , a w czasie kwitnienia ma 50cm wysokości; bardzo obficie kwitnie  lipcu-kwiaty są liliowofioletowe.

Jak każda funkia. odmiana „Sun Mouse” jest mało wymagająca co do gleby, woli jednak bardziej wilgotną i żyzną. U mnie rośnie w glebie bardzo ciężkiej i gliniastej i nie za bardzo dokuczają jej ślimaki, będące co roku prawdziwym utrapieniem, Jednak czasem trochę dziur zrobią :/

W bardziej słonecznym miejscu na pewno będzie wymagać więcej wody, by uniknąć poparzeń liści latem.

Można ją rozmnażać przez podział kęp wczesną wiosną lub jesienią – w kwietniu czy we wrześniu. Sądzę też, że pięknie by wyglądała w pojemniku – na razie nie próbowałam, podoba mi się tam, gdzie jest – na  cienistym skalniaku, gdzie wygląda rewelacyjnie.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.