Rosplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) „Moudry”

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) „Moudry” jest naprawdę bardzo ładną trawiastą byliną o regularnym, kępkowatym pokroju. Tak właściwie to trawa bylinowa. Jest bardzo trwała.U mnie rośnie na jednym miejscu już kilkanaście lat i jest tylko coraz ładniejsza. Dorasta do wysokości 1 metra, ma wąskie, zielone, przewisające liście, które jesienią ślicznie przebarwiają się na żółto, a później, przez całą zimę , są beżowe.

KWITNIENIE: rozplenica „Moudry” kwitnie od końca sierpnia i wyróżnia sie barwą: kłoski początkowo są różowawozielonkawe, później bardziej fioletowe. Kwiaty rosplenicy przypominają wąskie szczotki do czyszczenia butelek 😉 – są jednak przewisające. Ponieważ moja rozplenica rośnie w półcieniu, możliwe, że nie wybarwia się do końca i w słońcu kłoski byłyby bardziej ciemnopurpurowe, prawie czarne – jak w klasycznym opisie.

MIEJSCE: rozplenica lubi glebę żyzną i przepuszczalną, ale umiarkowanie wilgotną. U mnie musiała sobie poradzić na glebie raczej gliniastej i w miejscu nieco bardziej wilgotnym, a poza tym półcienistym. Mimo to, jak wspominałam, rośnie doskonale.

Rosplenica woli jednak stanowisko słoneczne lub tylko lekko zacienione-wtedy ładniej kwitnie.

Rosplenica japońska rozmnaża się przez podział kęp wiosną na przełomie kwietnia-maja, a jesienią polecałabym we wrześniu.

ZIMOWANIE: u mnie rosplenica japońska „Moudry” zimuje w gruncie, a ponieważ jest to miejsce osłonięte, niczym jej nie przykrywam i radzi sobie dość dobrze. Jednak w ostatnią bezśnieżną zimę nieco przemarzł jej środek, który zazielenił się dopiero późnym latem. Dlatego lepiej byłoby ją osłonić gałązkami iglaków lub włókniną na zimę.
Zimowe osłonięcie rosplenicy polecałabym też w chłodniejszych rejonach kraju.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem danych osobowych jest Jadwiga Barteczko. Zapoznaj się z polityką komentarzy.